Kako nam stigne jesen, svi imamo želju da udobnost našeg doma podignemo na više nivo. Zamislite ušuškane jesenje i zimske večeri, uz knjigu, Netflix ili omiljenu emisiju dok vam vatra pucketa. Ili možda grupu prijatelja uz kuvano vino gde se atmsofera dogreva uz toplotu kamina. I eto nas baš kod udobosti i njegovog novog sinonima - kamina.
Iako se pojam kamina vezuje za planinski ambijent, rustični ili vintage dekor, trendi pravila u enterijeru u 2021. kažu drugačije. Kamin je opet must have element u kućama ili stanovima. Sam dizajn kamina se promenio u poslednjih par godina, pa sada ova mesta koja greju dušu i dom uglavnom su praćena ravnim, jednostavnim linijama a imamo i pojavu lažnih kamina.
Iz ugla dizajna, pravila dekorisanja su ista, nevažno da li je u pitanju pravi kamin ili ne, a mi ih dalje delimo sa vama u tekstu.
Neutralni tonovi i detalji - da ili ne
Generalni savet kada je kamin u pitanju je da okruženje u kom se ono nalazi podseća na nešto toplo i ambijentalno. Prostori sa kaminom uglavnom obiluju kamenom i mermerom. Akcenat je na strukturi i teksturi, i kreira se dizajn koji je trodimnezionalan. Kamin važi za luskuzni aksesoar u domu, donosi osećaj elegancije i stvara auteničan prostor u kome taj isti kamin dominira.
On, hteli ili ne, postaje zvezda prostora i onaj detalj koji pravi razliku. Okruženje je tu da podrži ovu ideju o dizajnu, pa tako čak i industrijski dizajn koji je vodeći pravac u modernom enterijeru deluje toplije, emotivnje i intimnije.
Prostor sa kaminom priča priču o tajanstvenosti i diskreciji, ali šta se dešava ako uz kamin uklopimo kontrasno okruženje? Recimo minimalističi dizajn ili hladne boje?
Na ovaj način se kreiraju savršeni kontrasti koji nam dopuštaju da u jednoj sobi imamo dve odvojene tematske celine. U prilog tome se omogućava vlasniku prostora da se igra sa dizajnom i stilovima, a kamin postaje vanvremenski faktor u prostoru, kao mala crna haljina u modi.
Kako obojiti zid oko kamina?
Ova skoro pa hamletovska dilema je ono jedno pitanje koje muči sve ljubitelje kamina. Kamin važi za fokusnu tačku u prostoru i za kradljivca pažnje u dizajnu enterijera. Ovde se suočavamo sa dva suprotna pravca, kada su boje u pitanju. Sa jedne strane, ako zid oko kamina obojite istom ili sličnom bojom kao što je kamin, dozvoljavate da se u prostoru istakne neki drugi detalj. Smanjuje se uticaj koje kamin ima na kreiranje atmosfere u prostoriji, on se utapa u ambijent i to vam daje mogućnost da imate druge akcente.
Kada zid oko kamina obojite kontrastnom, intenzivnom bojom, situacija u enterijeru postaje kristalno jasna - kamin je zvezda vaše sobe. On dominira enterijerom, i svi pogledi su uprti u njega. Veličanstvenost kamina se i ogleda u ovoj njegovoj karakteristici.
Bilo da ste ljubitelj rustičnih prostora ili ne, novi pravci u dizajnu kažu da kamin ne gospodari više samo planinskim ambijentom, nego može savršeno da se uklopi u svaki dizajn dnevne sobe. I baš zato, savetujemo vam da ove jeseni razmislite kako bi se kamin stopio sa vašom svakodnevnicom i vašim preferencijama u enterijeru.